Sigara İmplant Yapımına Engel mi?

Sigara İmplant Yapımına Engel mi?

Sigaranın bir çok zararı hepimiz tarafından bilinmektedir. Ağız içerisindeki dokularda etkisi ise bakteri plağı retansiyonuna zemin hazırlaması, enfeksiyon riskini artırması ve yara iyileşmesini geciktirmek kanlanmayı azaltmak gibi etkileridir. Ancak bu, sigara içenlerin böyle bir tedaviden mahrum olması anlamına gelmez.

İmplant firmaları ve bağımsız araştırmacılar tarafından yapılan araştırmalarda implantın uzun dönem başarısı %98 lere varan oranlarda açıklanmıştır. Sigara kullanımının bu oranları bir kaç puan azaltacağı gözardı edilmemelidir. Sigara kullanımının yarattığı riskleri minimize etmek için hastalarımızın en azından operasyondan bir hafta önce ve bir hafta sonrasında sigara içmemesi bu riski azaltacaktır.

İmplant yapılmasına karar verilirken hasta bunun bir risk faktörü olduğunu bilmesi gerekir ve İmplant başarısını yükseltmek için sigarayı bırakması yerinde bir karardır. Sigara gibi hava kirliliğininde osteoporoz ve diş eti hastalıkları üzerinde olumsuz etkisi vardır. Bunların sonuçları osteointegrasyonu ( osteointegrasyon = implantın kemik ile kaynaşması ) olumsuz yönde etkiler.

Bu bilgiler doğrultusunda, mümkünse hastaların sigarayı bırakmalarının, tedaviler üzerinde olumlu etki yaratacağı bildirilmelidir.

Aşırı alkol ve sigara kullanılması ve şeker hastalığı gibi bazı sistemik hastalıkların yara iyileşmesi üzerinde olumsuz etkileri vardır. Bunların dışında C ve D vitaminleri ve kalsiyum gibi minerallerin düzeyide yara iyileşmesi üzerinde etkilidir. Operasyon bölgesinde damarlanmanın azalması yaranın beslenmesini zorlaştırır, Sigarayı bırakmasının faydası anlatılan implant adayı hasta, eğer sigarayı bırakamıyorsa implant operasyonundan bir kaç hafta öncesinde ve operasyondan bir ay kadar sonrasına kadar sigarayı bırakması yerinde bir karar olacağı söylenir.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
Şahane bir yorum yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *