Protez Diş Nedir?

Dişler, insan sağlığında önemli rol oynar. Diş temizliğine ne kadar dikkat edilirse edilsin dişlerde bazı sorunlar oluşur. Bu sorunlar için çok farklı tedavi yöntemleri bulunur. Protez diş önemli tedavi yöntemleri arasında yer alır.

Diş sorunlarının başında diş çürümesi, diş düşmesi, diş kırılması ya da dolgunun düşmesi gibi problemler görülür. Bu gibi durumlar için ilk olarak diş sorunu için çözümler üretilir. Tedavi yetersiz kalırsa diş protezinden faydalanılır. Diş eksikliği tedavisinde protez diş yöntemine gerek duyulur.

Diş eksikliği bulunan kişide bazı fonksiyonlar kaybolacağı için sorun yaşar. Konuşma bozukluğu görülür, yeme düzeninde sorunlar ortaya çıkar. Protez yapılması ile bozulan fonksiyonların tekrar yerine getirilmesi amaçlanır. Ayrıca kişiye estetik görünüm de sağlanır.

Protez Diş Yapımı

Sabit ve hareketli olmak üzere iki tür protez diş çeşidi bulunur. Sabit protez türünde protez ağız içine sabitlenir. Kişi kendi istediği zaman bu protezi yerinden oynatamaz. Kişinin kendi dişi kullanılarak üretilir ve dişe sabitlenir. Bu özellikle diş kaybı az olan kişilere uygulanır.

Hasta olan kişiye kendi dişinden yapılan yapay bir diş takılır. Bu işlemin de aşamaları bulunur. İlk olarak diş kesilir ve kesilmiş olan dişe prepare edilir. Daha sonra ise üzeri kaplanarak hastanın diş yerine monte edilir.

Porselen veya metal olarak hazırlanır. Hastanın dişi üzerinde proteze karar verildikten sonra kişiye 10 gün süreç içerisinde yapay dişi takılır. Yapay dişlerin ömrü 6 veya 8 yıl arasında değişir. Köprü ve kron olarak iki türlü yapısı bulunur.

Protez Diş Temizliği

Hareketli protez de ise hasta kişi dişini kolay şekilde çıkartır ve yerine takar. Yapay diş türü takıldığı zaman günlük temizliği gerekir. hasta kişinin diş sayısı çok eksikse hareketli protez tipine başvurulur.

Bütün dişlere uygulanacağı gibi kısmı olarak da uygulanır. Kişi bazı nedenlerden bütün dişlerini kaybetmişse tam protez uygulanır. Kişi sadece bazı dişlerini kaybetmişse bölümlü protez uygulamasına karar verilir.

Hareketli protezlerin yapımı, sabit protezlere göre daha uzun sürer. Hareketli protez takılacak hasta bu süreç içinde 6 ya da 7 kez doktora gitmesi gerekir. Yapım süresi bir ayı bulur.

Protez bakımları düzenli yapılmadığı zaman ağızda koku, diş eti rahatsızlıkları, protez üzerinde leke ya da ağızda enfeksiyonlar görülebilir. Sabit protezin bakımı aşamasında diş bakımı düzenli yapılmazsa bu bölgede bakteriler çoğalır ve kişiye rahatsızlık verir. Hareketli protezler ise günlük olarak çıkarılır ve temizlenir.

Zaman zaman ise özel sıvılarda bekletilerek protezin mikroplardan arındırılması sağlanır. Düzenli ve etkili şekilde temizliğini yaptığınız zaman protezlerin ömrünü de uzatırsınız. Eskiyen, yıpranan ve ömrü geçen protez diş mutlaka yenilenmelidir. Diş sağlığı kişinin bir bakıma aynasıdır.

Şahane bir yorum yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *