Periodontal Tedavi ve Diş Eti Hastalığı

Periodontal Tedavi ve Diş Eti Hastalığı

Dişler ağız içerisinde kemiklerin ve yumuşak dokuların desteği ile durmaktadır. Bu destek dokuların bakteriyel enfeksiyona uğramasına periodontal hastalık (diş eti hastalığı) adı verilmektedir. Diş eti hastalığına neden olan diş yüzeyindeki plakların, düzenli hekim kontrolü ve fırçalama ile oluşması engellenebilmektedir.

Diş eti hastalıkları, çok ileri aşamalara gelmediği sürece ağrıya neden olmazlar. Ciddi enfeksiyonlar olup, çok uzun yıllar boyunca ağızda kayda değer bir belirti vermeksizin ilerleyebilir ve tedavi edilmedikleri takdirde, çürük olmayan sağlıklı dişlerin bile destek doku kaybı sebebiyle, sallanarak düşmesine neden olabilir. Diş eti hastalıkları bir veya birden fazla dişi birlikte veya ayrı ayrı etkileyebilmektedir.

Diş Eti Hastalıkları, hastalığın seyrine ve tedavinin gecikmesine bağlı olarak farklı aşamalardan geçer:

Gingivitis aşaması:
-Diş etlerinde fırçalarken kanama mevcuttur.
-Diş etleri kırmızı ve şiştir.
-Diş etlerinin konturları bozulmuştur ve yüzeyi parlaktır.
-Ağrı yoktur.

Periodontitis aşaması:
-Diş etlerinde fırçalarken veya kendiliğinden kanama mevcuttur.
-Dişetleri kırmızı ve şiştir.
-Dişetlerinin konturları bozulmuştur ve yüzeyi parlaktır.
-Ağızda kötü koku ve tat mevcuttur.
-Dişetindeki hastalık ilerledikçe dişeti çekilmeleri meydana gelir.

Diş eti çekilmesi sonucu, dişlerin hassas olan kök yüzeyi açığa çıktığı için, sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet meydana gelebilir. Diş eti hastalığı tedavi edilmedikçe gelişimini devam ettirir. Dişler sallanmaya ve giderek birbirinden uzaklaşmaya başlar, dişler arasındaki aralıklar giderek artar. Bu aşamada diş eti hastalıklarınızı tedavi ettirmezseniz, dişlerinizi kaybetmeye başlarsınız.
Periodontal tedavi işlemleri, Bağdat Caddesi’nde bulunan Dentsuadiye Diş Kliniği’nde uzman doktorlar tarafından yüksek kalite ile yapılmaktadır.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
Şahane bir yorum yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *