Pedodontide Koruyucu Yaklaşımlar

Pedodontide Koruyucu Yaklaşımlar

Koruyucu diş hekimliği özellikle çocuklarda büyük önem taşır.

Zahmetsiz Ağrısız Diş hekimi fobisi oluşturmayan uygulamalar olduğundan çocukların diş hekimi ile ilk karşılaşmalarının koruyucu diş hekimliği ile ilgili olması tercih edilir.

Bunlar:

  • Ağız hijyeni ve beslenme eğitimi
  • Çürük riski durumunun belirlenmesi
  • Fissür örtücü (Koruyucu dolgu) uygulaması
  • Fluor uygulaması
  • Yer Tutucu uygulaması

Ağız Hijyeni Eğitimi ve Beslenmenin Düzenlenmesi

Diş fırçalama ve diş ipi kullanımının öğretilmesi, beslenme alışkanlıklarının gözden geçirilmesi ve ağız diş sağlığının öneminin anlatılmasını içeren hijyen eğitimi çocuklar için olduğu kadar büyükler için de önem taşımaktadır.

Çürük Risk Grubunun Belirlenmesi
Piyasada diş hekimlerinin kullanımına sunulan bazı özel kitler yardımıyla çocukların çürük risk grupları belirlenerek çürümeye olan yatkınlıkları tespit edilir. Amaç diş çürüklerini
tedavi etmekten çok diş çürüklerine neden olan faktörleri belirlemek ve düzeltmektir.

Fissür Örtücü Uygulaması
Diş çürükleri genellikle azı ve küçük azı dişlerinin, çiğneyici yüzeylerinde bulunan “fissür” adı verilen oluklarda başlar. Fissür örtücüler, dişlerde bu yüzeyleri sığlaştırarak, besinlerin tutunmasını azaltacak ve fırçalanmasını kolaylaştıracak bir yüzey oluşturulmasına yardımcı olmaktadır. Böylece o bölgeye mikrop, yemek artığı vs. nin sızması engellenerek çürük başlaması önlenir. Bu işlem henüz çürük başlamadan yeni sürmüş olan tüm azı ve küçük azı dişlerine uygulanmalıdır.

Fluor Uygulaması
Fluor, diş minesini kuvvetlendirerek dişi asit ataklarına karşı korur ve dolayısıyla diş çürüklerinin oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Yüzeysel fluor uygulaması sadece diş hekimleri tarafından uygulanabilen koruyucu bir yöntemdir. Çocuklar için jel, gargara, vernik gibi çeşitli formları ve çilekli, kayısılı, portakallı gibi çeşitli tatları mevcuttur.

Fluor, çocuk hastanın çürük risk grubuna uygun olarak 3 veya 6 aylık aralıklar ile düzenli bir şekilde uygulanmalıdır. Düşük ve orta risk grubundaki çocuklar 6 ayda bir defa, yüksek çürük risk grubundaki çocuklarda ise 3 ay ara ile uygulanmalıdır.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
Şahane bir yorum yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *