Neden Porselen Lamina?

Neden Porselen Lamina?

Porselen Lamina (Yaprak Diş) nedir?

Özellikle ön grup dişlere uygulanan çok ince ve dayanıklı materyallerdir. Genellikle kırılmış, aşınmış, üst üste binmiş ya da fazla aralık olan dişlere yapılan porselen lamina uygulaması, diş kaybının en az olduğu uygulamadır. Porselen laminalar (yaprak dişler), ön yüzeyi ortalama 0,5 mm. kadar aşındırılan dişlerin ölçüsüne uygun olarak hazırlanır, son teknoloji yapıştırıcılar ile dişe yapıştırılır. Özenle hazırlanması gereken laminalar, yapıştırıldıktan sonra diş minası görevi gören dayanıklı malzemelerdir. Ancak dişe zarar verebilecek her tür besin (kabuklu yemişler gibi), laminalara da zarar verebilir. Tırnak yeme, kalem arkası ısırma gibi alışkanlıkları olan bireylerin de, lamina uygulamasından sonra bu alışkanlıklarını terk etmesi gerekmektedir.

Neden Porselen Lamina?

Gün geçtikçe dış görünüşün önem kazandığı bir dünyada yaşadığımız, su götürmez bir gerçek. Elbette dış görünüş deyince de sağlıklı dişlere ve estetik bir gülüşe sahip olmanın önemi de büyük. Estetik diş hekimliğinin bir parçası olan porselen laminalar (yaprak dişler) da, göze hoş görünen bir gülümsemeye ve sağlıklı dişlere sahip olmak için en ideal çözümlerden birisidir.

Yapı gereği ince olan porselen laminalar (yaprak dişler), ışık geçirgenliği çok iyi olan malzemelerdir. Bu sebeple, porselen lamina (yaprak diş) yapılan dişleri, doğal dişlerden ayırt etmek neredeyse mümkün değildir. Hastanın fiziksel özelliklerine ve yüz yapısına göre istenilen boyda, renkte ve biçimde hazırlanabildiği için, porselen laminalar ile hedeflenen başarıyı yakalama oranı çok yüksektir. Dişlerin şeklini değiştirmek dışında, diş ve dudak oranını dengeleyerek estetik uyumu sağlamak da mümkün olmaktadır.

Gelişen teknoloji sayesinde uygulama süresi oldukça kısalan porselen laminalar, çay, kahve, sigara gibi renk deformasyonuna neden olan maddelerden de etkilenmemektedir.

Porselen lamina uygulaması, yüksek oranda teknik hassasiyet ve beceri gerektiren bir uygulama olmakla beraber, doğru hazırlanmış ve ölçülendirilmiş bir dişe uygulandığında, lamina ile diş etinin uyumu da en ideal oranda sağlanır. Bu da, yapılan uygulamanın estetik başarısını artırmış olur.

Porselen Lamina (Yaprak Porselen), Bağdat Caddesi’nde yer alan Dentsuadiye Diş Kliniği’nde, protez uzmanı Dr. İlker Arslan tarafından başarıyla ve yüksek kaliteyle gerçekleştirilen bir uygulamadır.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
Şahane bir yorum yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *