Kanal Tedavisi Tekrar – Retreatment

Kanal Tedavisi Tekrar – Retreatment

Daha önce yapılan ancak çeşitli nedenlerle başarı alınamayan kanal tedavisinin yeniden yapılması işlemine Retreatment (Kanal Tedavisi Tekrarı) denmektedir. Enfeksiyonun tam olarak uzaklaştırılamaması ya da tüm kanalların temizlenememesi gibi durumlar, kanal tedavisinin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olur.

Kök kanallarının yeniden tedavisinde, daha önceki tedavide uygulanmış tüm restoratif materyaller kaldırılır. Başarısız olunan kanal tedavilerinde genellikle enfeksiyon söz konusudur ve ortadan kaldırılması oldukça zorlu bir süreçtir.Elbette bir diş, başarısız kanal tedavisi geçirmişse, yeni yapılacak tedavinin başarı şansını da düşürecektir. Çünkü, hem bölgedeki zorluklar artmış, hem de daha güçlü bir bakteri içeriği gelmiştir. Bu nedenle de retreament tedavisi, uzman kişilerce yapılmalıdır.

Bağdat Caddesi’nde bulunan Dentsuadiye Diş Kliniği’nde, Kanal Tedavisi (Endodonti) Uzmanı Dr. Ata Devrim Çağlayan ve ekibi, yüksek hizmet kalitesiyle kanal tedavisi ve gerektiğinde retreament işlemlerini başarıyla uygulamaktadır.

Bazı durumlarda kanal tedavisi geçirmiş olan dişin tedavisi de zor olmaktadır. Örneğin, dişte bir post uygulaması ve yeni yapılmış bir kron var ise, kanal tedavisi yerine dişe endodontik cerrahi uygulanabilmektedir.Tabii ki en doğru yaklaşım, her dişin bir kez kanal tedavisi geçirmesidir. Fakat kötü yapılmış ya da başarısız sonuçlanmış bir tedavinin ardından hemen dişin çekilmesi düşünülmemeli, tedavi için bir kez daha dişe şans tanınmalıdır. Doğru şekilde yapılan kanal tedavisi tekrarı (Retreatment) işleminde başarı oranı %80 – %90’ın altına düşmeyecektir.

Kanal Tedavisinde En Sık Sorulan Sorular

Tedavi sırasında acı hisseder miyim?

Hayır. İşlem sırasında anestezi altında olacağınız için acı hissetmezsiniz. Yine acı, ağrı hissedilirse, tam uyuşma durumu sağlanması için ağız içine yeniden anestezi uygulanabilir.

Tedaviden sonra ağrı hisseder miyim?

Kanal tedavisi tamamen bittikten sonra herhangi bir ağrı, beklenilen bir durum değildir. Nedeninin tespit edilmesi için hekime başvurulmalıdır. Enfeksiyon ya da benzeri bir sebepten dolayı ağrı başlamış olabilir ve bu gibi durumlarda Retreatment (Kanal Tedavisi Tekrarı) işlemine başvurulabilir.

 

Kanal tedavisini erteleyebilir miyim?

Kanal tedavisine gerek duyan diş, hastaya ağrı ve sancı verecektir. Ancak bazı hastalarda acı eşiğinin yüksek olması nedeniyle doktora gitmekte geç kalınabiliyor. Bu gibi durumlarda, tek seansta tedavi edilebilecek, diş ve çevre dokulara pek zarar vermemiş olan rahatsızlıklar için de geç kalınmış olunabiliyor.

 

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
Şahane bir yorum yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *