Kanal Tedavisi (Endodonti) Nedir?

Kanal Tedavisi (Endodonti) Nedir?

Endodonti olarak da adlandırılan kanal tedavisi, pulpanın* kendi kendini tedavi edemeyeceği kadar hasar gördüğü hallerde uygulanan tedavi yöntemidir. Çoğunlukla kırık dişlerde ya da derin çürüklerdeki bakteriler, pulpanın enfeksiyon kaparak iltihaplanmasına neden olur. Hasar gören pulpa yerinden çıkartılmazsa, diş ve çevresindeki dokuların da enfeksiyon kapmasının ardından diş tamamen kaybedilir.

Gece yaşanan şiddetli ağrı, yüzde şişkinlik, dişte sıcak-soğuk hassasiyeti gibi durumlar söz konusu ise, kanal tedavisine başvurulma ihtimali yüksektir.

Kanal Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Kanal tedavisi, işlemin ağrısız geçmesi için yapılan anestezi ile başlamaktadır. Ardından çürük temizlenerek iltihaplı pulpa dışarı çıkartılır, kök kanalındaki sinir ve dokular temizlenir. Daha sonra kök ucuna kadar kanal yeniden şekillendirilir. Eğer tedavi, birkaç seans sürecek nitelikteyse, iyileşmeyi hızlandırıcı bazı ilaçlar kullanılabilir. İyileşme sağlandıktan sonra kanallar kök ucuna kadar doldu maddesi ile doldurulur ve işlem tamamlanmış olur.

Kanal tedavisi, dişin durumuna bağlı olarak tek seansta tamamlanabilir, ya da iyileşmeye bağlı olarak birkaç seans sürebilir. Dişin tekrar enfeksiyon kapmasını önleyici tedbirler alındığı takdirde, kanal tedavisi gören dişleri ömür boyu kullanmak mümkündür. Kanal tedavisi yapılırken, hastaya anestezi yapıldığı için süreç ağrısız geçmektedir. Ancak tedaviden sonraki birkaç gün hafif ağrı hissedilebilir.
Günümüzde, modern tıbbın sunduğu imkanlar sonucunda lazer kullanılarak kök kanalları dezenfekte edilerek kök ucu tedavisi daha kolay uygulanabilmektedir.

Not: Kanal tedavisine bağlı olarak zaman zaman dişlerde renk değişimi olabilmektedir. Diş beyazlatma ile bu durum telafi edilebilir.

Kanal Tedavisi, Bağdat Caddesi’nde bulunan Dentsuadiye Diş Kliniği’nde, endodonti (kanal tedavisi) uzmanı Dr. Ata Devrim Çağlayan tarafından başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

*Pulpa: Diş özü diyebileceğimiz, dişin en iç kısmında, damar ve sinir grubundan oluşan yumuşak bir tabakadır.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
Şahane bir yorum yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *