İmplant Tedavisi ve Sigara

İmplant Tedavisi ve Sigara

İmplant Nedir?

Eksik dişleri tamamlamak amacıyla, titanyumdan hazırlanan yapay köklerin çene kemiğine tutturulması işlemidir. Bu kökler, bir ya da daha fazla dişin yerin tutacak şekilde kullanılabilmektedir. İmplant, sadece estetik görüntünün tamamlanması amacıyla kullanılabileceği gibi, çiğneme ve konuşma işlevinin eski formuna kavuşturulması amacıyla da başvurulabilen bir tedavi şeklidir. Her iki durumda da esas maksat, ağız ve diş sağlığını geri kazanmaktır.

İmplant Tedavisi, Bağdat Caddesi’nde bulunan Dentsuadiye Diş Kliniği’nde, protez uzmanı Dr. İlker Arslan tarafından yüksek kaliteyle yapılmaktadır.

İmplant Tedavisi ve Sigara

Elbette sigara, barındırdığı binlerce zehir türüyle her dokuya zarar verdiği gibi dişlere ve diş etlerine de zarar vermektedir. Bu nedenle bizim de tavsiyemiz sigaradan ömür boyu uzak durulmasından yanadır. Ancak, aşırı bağımlılığın söz konusu olduğu hastalara, implant tedavisinin ardından 1 – 2 hafta sigara içmemeleri önerilmektedir.

Sigaranın İmplant Başarısına Olan Etkisi

Ağız ve diş sağlığına dikkat edildiği taktirde, implant tedavisinin ardından hastaların yeni dişlerini ömür boyu kullanmaları mümkündür. Ancak sigara dumanı, Tüm metabolizmayı etkilediği gibi implantları da olumsuz etkilemektedir.

Öncelikle sigara dumanı, açık yaraların iyileşme sürecini etkilemektedir. Her ne kadar dikiş atılsa da, sigara dumanının dikişlerin arasından sızma ihtimali yüksektir. Bazı araştırmalara göre, tedaviden sonraki 5-14 gün içinde sigara kullanılmaması gerekirken, bazı araştırmalar da, tedaviden önceki 1 haftalık süreçte ve tedavi sonrasında 2 ay boyunca sigaradan uzak durulmalıdır.

İmplantlar çene kemiğine yerleştirildikten sonra, kemikle kaynaşması için bir müddet beklenir. Osseointegrasyon adı verilen bu kaynama süreci, bir takım yapım ve yıkım işlemlerinden oluşmaktadır ve sigara dumanı bu süreci olumsuz etkilemektedir.

Diğer bir etken ise, sigarada bulunan toksit maddeler. Nikotin ve karbon monoksit, kan hücrelerini ve oksijen taşınmasını olumsuz etkilemektedir. Oksijenin bulunmadığı şartlarda beslenmeden, dolayısıyla dokuların iyileşmesinden bahsetmek pek mümkün olmamaktadır.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
Şahane bir yorum yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *