Diş İmplantının Sağladığı Avantajlar

Diş İmplantının Sağladığı Avantajlar

İmplant Nedir?

İmplant, eksik olan dişlerin tamamlanması için uygun maddelerden imal edilmiş yapay diş köklerinin çene kemiğine monte edilmesi işlemidir. Tek dişin eksik olduğu durumlarda komşu dişlere zarar vermeden uygulanabildiği gibi, çoklu diş eksikliğinin görüldüğü durumlarda da başvurulan bir yöntemdir.
Ayrıca tam dişsizlik söz konusu olduğunda da, her an ağızdan çıkmaya meyilli hareketleri protezlerin sabitlenmesi için de kullanılan implant, Bağdat Caddesi’nde yer alan DentSuadiye Diş Kliniğinde Protez Uzmanı Dr. İlker Arslan ve ekibi tarafından başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

Diş implantının sağladığı avantajlar
Kemik değişimi sürekli devam ettiğinden, hareketli protez kullanan kişilerin protezleri uyumluluğunu yitirmektedir. İmplant sayesinde protezler sabitlenerek kullanım kolaylığı sağlanır, diş etinde oluşabilecek hasarlar önlenir.
Sağlıklı, estetik açısından hoş bir görüntüye sahip olmakla beraber uzun süre kullanabileceğiniz dişlere sahip olursunuz.

İmplant uygulamalarında titanyum kullanıldığı için diğer diş tedavilerine kıyasla implantların ömrü hayli uzundur. Çünkü titanyum;

-İnsan vücuduna uyumludur.
-Kırılma ve bükülmeye karşı çok dayanıklıdır.
-Paslanmaya karşı çelikten daha dirençlidir.
-Yüksek dereceli ısılara karşı dayanıklıdır.
-Çelikten daha dayanıklı ve daha hafiftir.
-Güçlü kimyasallardan etkilenmez

Not: İmplant konusunda sık rastlanan yanlış bir bilgi mevcut. İmplantın herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Özel titanyumdan hazırlandığı için çene kemiği ile biyolojik uyum sağlamakta; haliyle vücudun kabul etmemesi gibi bir durum söz konusu değildir.
18 yaşını doldurmamış, kemik gelişimi devam eden, aşırı sigara içen, şeker hastası olan, kalp rahatsızlıkları olan, hiper tansiyonu olan kişilerde implant uygulaması yapılmadan önce muhakkak doktor ile detaylı olarak görüşülmeli, uygun şartlar yaratıldığı taktirde implant uygulaması yapılmalıdır.
Kan pıhtılaşmasının olmadığı Hemofili hastalarına implant tedavisi uygulanmamaktadır.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
Şahane bir yorum yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *