Diş Estetiği ve Gülümseme Estetiği Nedir?

Diş Estetiği ve Gülümseme Estetiği Nedir?

Bu yüzyılı iletişim yüzyılı olarak tanımlayabiliriz. Bir çok teknolojik cihaz iletişimin sağlanmasında yaygın olarak kullanılmakta ancak belkide en eski yöntem olan yüz yüze görüşme hala en etkili iletişim aracıdır. Güzel bir gülümseme, etkili bir konuşma karşımızdaki insanlarda hem olumlu düşüncelerin oluşmasına hem de etkilenmelerini sağlayacaktır. Artık herkes bakımlı olmak için bir çok kozmetik ürünü kullanmakta ve çeşitli tedaviler görmektedir. Önceleri sadece kadınlar tarafından tüketilen kremler bu gün yaygın olarak erkekler tarafından da tüketilmektedir. Bu da bakımlı olmanın güzel görünmenin toplumun her kesiminde önemli olduğunu göstermektedir.

Diş estetiği ve gülümsemede belkide bu bileşenler içinde önemli unsurlardan biridir. Yapılan çalışmalar insanların yüzüne bakıldığında ilk fark edilen bölgenin dişler ve dudaklar olduğunu göstermektedir. Temiz bakımlı iyi sıralanmış dişler ve bunları çevreleyen bakımlı dudaklar, etkili bir gülümsemenin anahtarıdır.

Peki diş hekimleri ne yapar. Artık sadece ağrıyan dişi çekip bu boşlukları protezlerle kapatmıyor. Bizler yüzün güzel görülebilmesi için uzmanlık alanımız olan dişler, diş etleri ve kısmen dudaklar üzerinde gerekli uygulamaları yaparak istenilen estetiği sağlamaya çalışıyoruz.

Bu estetiği sağlarken öncelikler dişleri çevreleyen diş etlerini değerlendiriyoruz. Diş etlerinin gülümseme sırasında çok görünmesi ve az görünmesi, diş eti çekilmelerine bağlı olarak dişler arasında karanlık bölgelerin oluşması, renginin koyu gözükmesi, diş etlerinin seviyelerindeki farklılıklar gibi bir çok faktör beraber değerlendirilerek diş etleri sağlıklı ve hoş görünümlü bir hale getirilir.

Daha sonra esas bizim için önemli olan dişler üzerindeki uygulamalara geçiyoruz. Diş hekimliği sadece eksik dişleri tamamlayan bir tıp dalı olmaktan çıkmıştır. Yüz estetiğinin en önemli unsuru dişler hem estetik hem fonksiyon hemde konuşma yetkilerini optimum düzeyde sağlayan bir tıp dalı olmuştur. Şu anda hasta potansiyelimizin % 60’ı estetik problemlerden dolayı bize başvurmaktadır. Unutmayalım ki etkili bir iletişimin anahtarı güzel bir gülümsemedir. Biz dişler üzerinde nelere müdahale ediyoruz diş düzensizlikleri, çapraşıklıklar, renk ve şekil bozuklukları, eksiklikler, dişler arasındaki aralıklar, diş eti çekilmelerine bağlı olarak oluşan karanlık bölgeler gibi bozuklukları tedavi etmekteyiz.

Bu işlemleri yaparken laminalar ve metal desteksiz seramik kaplamalar uygulamaktayız. Burada en yaygın olarak laminalar öne çıkmaktadır. Laminaları takma tırnaklara benzetebiliriz. Diş dokusunda bazen hiç doku kaldırmadan bazende 0,3 – 0,5 mm doku kaldırarak uyguladığımız ince ama dayanıklı porselen kaplamalardır.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
Şahane bir yorum yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *