Dijital Diş Hekimliği (Cerec)

Dijital Diş Hekimliği (Cerec)

Cerec, tek randevuda hastaya özel seramik restorasyonlar yapmayı sağlayan CAD/CAM (Computer Aided Design- Computer Aided Manufactoring) sistemidir. Cerec sayesinde hastalar için hedeflenen sonuçlara hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşmak mümkün olmaktadır.

Bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli üretim prensipiyle çalışan bu sistem, hassas 3D yazıcılar yardımıyla seramik bloklardan kuron, lamina ve dolgu materyallerinin oluşturulması esasına dayanmaktadır.

Dijital Diş Hekimliği – Cerec, modern teknoloji ve tıbbın sağladığı en yeni imkanlar çerçevesinde daima kaliteli ve güncel tedavi yöntemlerini uygulayan Dentsuadiye Diş Kliniği’nde, protez uzmanı Dr. İlker Arslan tarafından başarıyla hizmetinize sunulmaktadır.

Cerec uygulaması, temelde 2 aşamadan oluşmaktadır:
– İlk önce, hastanın tedavi edilecek diş bölgesinden 3D kamera yardımıyla dijital ölçülendirme yapılır. Bilgisayara aktarılan bu ölçü görüntüleri sayesinde diş için en uygun tasarım hazırlanır.
– Bu aşamada ise, tasarlanan restorasyon, hastanın ağzına uygun boyut ve renkteki seramik bloklar kullanılarak 3D yazıcı yardımıyla üretilmeye başlanır.

Bu sistemin en büyük avantajı ise, uzun seanslara, silikon ile ölçümlemeye, geçici diş yapımına gerek duyulmadan 1 – 2 saat içerisinde kuron köprülerin tek seansta hazırlanarak yapıştırılması mümkündür.

Ayrıca, Estetik Diş Hekimliği bakımından büyük öneme sahip olan laminalar hazırlanmasında da bu sistemin sağladığı avantajlar büyüktür. Hastadan alınan yüz fotoğrafı bilgisayara aktarılarak, hastaya en uygun gülüş tasarımı hazırlanır. Daha sonra bu tasarıma en uygun şekil ve renkteki laminalar, 3D yazıcı sayesinde üretilmeye başlanır ve aynı seansta hastaya uygulanabilir.

Yapılan klinik araştırmalarında, Cerec yöntemi ile hazırlanan restorasyonların kenar uyumlarının, klasik yöntemlere göre çok daha iyi olduğu tespit edilmiştir. Her ne kadar bazı çevrelerce, bu yöntem pahalı olarak dillendirilse de, kaliteli, güvenli, estetik, dayanıklı ve hızlı bir uygulama olan CEREC, hızla yaygınlaşan bir tedavi yöntemidir.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
Şahane bir yorum yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *