Dental İmplantın Başarısını Etkileyen Faktörler

Dental İmplantın Başarısını Etkileyen Faktörler

Günümüzde dental implant uygulamalarının asıl hedefi kemiğe kaynamış implantlar ve bunlardan destek alan protezler ile her türlü dişsizliğin tedavi edilmesidir. Bugün implant uygulamalarında başarı oranı %90 – %100’e kadar yükselmiş olup, bu başarıyı elde etmek için uygulamanın yapılacağı klinikte steril şartlar sağlanmalı, kaliteli bir implant sistemi seçilmeli ve bu sistemin uygulama prosedürüne sadık kalınmalıdır.

Bunların yanı sıra, implant başarısı bireyin kendi sağlık durumuyla da alakalıdır. Ayrıca, doğru teşhis, iyi bir planlama, implantın doğru ve düzenli olarak temizliğinin yapılması da büyük önem taşımaktadır. Alkol ve sigara kullanımı, uygulamadan sonra oluşan yaraların iyileşme sürecini olumsuz etkilemektedir.

İmplantlar, elektromanyetik etkiye sahip olmadıkları için kalp pilini etkilemezler. Ancak, bazı kalp hastalıklarında kullanılan ve kanın pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlar, implant yerleştirilirken fazla kanamaya neden olmaktadır; bu nedenle pek tercih edilmemektedir. Bu tip ilaçlar kullanan kişiler, kontrol altında olmayan diabet, bazı romatizmal hastalıklar ve kalp hastalıkları olan kişiler kendi doktorları ve diş doktorlarının ortak görüşleri doğrultusunda hareket etmelidirler.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
Şahane bir yorum yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *