Daha Çekici Dudaklar ve Etkili Bir Gülüş Mümkün

Daha Çekici Dudaklar ve Etkili Bir Gülüş Mümkün

Estetik gereksinimlerin giderek artması Diş Hekimliğini sadece ağrıyan dişleri tedavi eden bir meslek dalı olmaktan çıkarıp sosyal hayatı direk olarak etkileyen güzel ve güvenli bir gülüşün oluşturulmasını sağlayan bir meslek dalı haline getirdi. Günümüzde güzel bir gülümsemeyi izlemenin verdiği haz ve iletişimde bize sağlayacağı avantajlar yadsınamaz. Magazin dergilerindeki veya medyada çıkan bütün fotoğraflarda beyaz büyük gülüş içeren fotoğraflar olduğunu görmekteyiz. Özellike Amerika’da yaygın olarak kullanılan Holywood Smile yani Holywood Gülüşü artık herkesin istediği bir gülüş olmuştur.

Dişler üzerinde çok az ve genellikle hiç bir aşındırma yapmadan uygulanan lamina venerler ile dişler daha estetik bir görünüme sahip olurken, dişlerin görünürlüğünün artması dudakların da daha hacimli gorünmesini sağlar. Sadece dişler üzerindeki değişikliklerle görünümde büyük değişiklikler elde edebilmekteyiz. Dişlerdeki bu değişiklikler sadece dişleri değil dudaklar başta olmak üzere bütün yüzü etkilemekte bununla beraber tüm yüzü değiştirmektedir. Sadece görünümde değil bununla beraber özgüvenin artmasına ve aynalarla daha barışık yaşamamıza yardım etmektedir. Özellikle bayanlarda yaygın olarak uygulanan porsen laminalar son yıllarda erkekler arasında da yaygın hale gelmiştir. Herkes temiz ve beyaz bir gülümsemeyi hak etmektedir.

Mesela bayanlar ön iki diş diğerlerine göre daha uzundur. Bunlar ilk süren ve aşınmaya en fazla uğrayan dişlerdir. Bundan dolayı zamanla bu dişlerin boyları kısalır. Ön iki dişi daha uzun yaparak daha genç, dinamik ve çekici bir gülümseme elde etmemiz mümkün olmaktadır.

Estetik Laminaların yapım süreçleri nedir?

Lamina uygulamalarında önce hastamızın fotoğraflarını çekiyoruz ve ağızdan alınan ölçülerden modeller çıkarıyoruz. Fotoğraflar bilgisayar yardımıyla işlenerek hastamızın dudak, yüz ve diğer dişleride göz önüne alınarak hastamız için en uygun diş form ve boyutları belirliyoruz. Dijital gülüş dizynı adını verdiğimiz bu yöntemel hastamız nerdeyse bitmiş halini bilgisayar ortamında görebilmektedir. Bu tür bir çalışma ile yüzün bütünüyle uyumlu bir diş dizaynı yapabilmekteyiz. Ayrıca hastamızla bu dijital dizayn ğzerinden konuşarak gerekli düzeltmeleri yapabilmekteyiz. bu işlem hastanında interaktif olarak sisteme katılmasını sağlmakatadır.
Hastada aldığımız ölçüler ve dijiatl gülüş dizaynı ile hazırladığımız fotogralar hastanın ilk halinin fotoğrafları teknisyene gönderilerekalçı modeler ğzerinde mumlardan yaralanılarak dişlerin prototipleri yapılmaktadır. Daha sonra bu prototipler hastaya uygulanmaktadır. Dijital olarak hazırladığımız bu çalışmalar daha sonra hasta ağzına uygulanmakta ve hastanın canlı olarak yapılacak dişleri görmesi sağlanmaktadır.
Dijital gülüş dizaynı hem hastanın hemde hekimin işini kolaylaötırmaktadır. Ayrıca hastanın final restorasyon hakkında bilgi sahibi olması daha sonra oluşabilecek anlaşmazlıklarıda gidermektedir.
Ayrıca diş etlerinde veya dudaklar yapılacak olan estetik dğzeltmeler konusundada bize yardımcı olacaktır.

Estetik Lamine’ler yüz estetiğini tamamlamak için başka tedavilerle kombine ediliyor mu?

Bu uygulama yüzün bütününü ve özellikle dudakları ilgilendiren estetik bir çalışmayı daha mükemmel hale hale getirebileceği gibi tek başına da uygulanabilir. Dudağı dolgun, gülümsemeyi daha çarpıcı yapmak için kombine tedaviler de uygulanır. Dudaklar dişleri çevreleyen bir çerçeve gibidir. Çerçevedeki bazı kusurlar dişlerimizin istediğimiz gibi görünmesini engelleyecektir. Bununla beraber dudaklardaki bazı deformiteleri dişlerdeki küçük değişikliklerle daha az farkedilebilir duruma getirebiliriz. Özellikle ince yapılı dudaklarda lamina tedavisiyle beraber uygulanan dudak şekillendirme işlemleri estetik başarıyı arttırmaktadır. Dişler dudaklar ve yüzün tümü beraber değerlendirilerek yüz için en uygun ve doğal diş formlari oluşturmaktayız. Diş etleri ve dudaklardaki asimetrileri de laminalarla rahatlıkla düzeltebiliyoruz.

Kaç yaşından itibaren Estetik Lamina uygulaması yapılabilir?

Çene gelişimini tamamlamış herkese 16 yaşından sonra rahatlıkla uygulanabilir.

Bu uygulama diş sağlığına zarar verir mi?

Laminalar, yapılan porselen protezler arasında diş dokusuna en az müdahale gerektiren uygulamadır. Çoğunlukla dişlere hiçbir müdahale yapılmadan işlem tamamlanır. Laminalrın uygulaması sırasında dişten en fazla 0.5 mm bir doku kaldırılırki buda dişin dış tabakasındaki mine dokusunun hala ağızda klmasına izin vermektedir. Buda dişin yapısını korumasını sağlamaktadır.

İleride bu görüntüden sıkılanlar eski hallerine dönebilir mi?

Yapılan restorasyonlar dişler üzerine porselenlerin yapıştırılmasıyla yapılabileceği gibi kompozit dediğimiz beyaz dolgu materyalleri ile de yapılabilir. Porselen laminalar dişler üzerine yapıştırıldıklarından dolayı sökülmeleri zordur bununla beraber kompozit laminaları rahatlıkla sökebilmekteyiz. Ancak kompozit laminalar zamanla rennklenirken porselen laminalarda herhangi bir renk değişimi olmamaktadır. Uzun yıllar ilk günkü formlarını korumaktadırlar.

Erkeklerden bu uygulamaya talep var mı?

Aslında sadece kadınlar değil erkekler de bu tür restorasyonları yoğun olarak talep ediyor. Eğri, çapraşık, düzensiz, renk bozukluları, şekil bozuklukları ve aralık dişleri olan herkes bu tür restorasyonları tercih ediyor. Ortodontik tedaviye göre dişlerin sadece şekillerinin değil aynı zamanda renklerinin de değişebilmesi bu tür protezlerin en önemli avantajı. Bununla beraber süreninde çok kısa olması lamina tedavisini daha popular hale getirmektedir.

Ağrılı ve istirahat gerektiren bir işlem midir? Hemen sosyal hayata devam edilebilir mi?

Hastamızın sosyal hayatında hiçbir değişiklik olmuyor. Hastamız kliniğimizden hiç bir zaman dişsiz olarak ayrılmıyor. Bu işlemlerde ağrı nerdeyse hiç hissedilmemektedir.

Yapıldıktan sonra nelere dikkat etmek gerekir?

Diğer dişlerine göstereceği özeni bu dişlerine göstermeleri yeterli olacaktır.

Güzel bir gülümsemeyi herkes hak eder. Koyu renkli çapraşık dişler artık bir kader değildir. Porselen laminaların estetik üstünlüklerinin yanında diş dokusunda da tahribat oluşturmadan koruyucu bir yaklaşım göstermesi popülerliğini giderek arttırmaktadır.

 

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
Şahane bir yorum yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *