Ağız kokusu için neler yapabilirsiniz?

Ağız kokusu için neler yapabilirsiniz?

Ağız kokusu günümüzde oldukça yaygındır. Tam olarak ağız kokusu bir hastalık olarak tanımlanamaz. Fakat bununla birlikte önemli hastalıkların habercisi de olabilir. Ağız kokusu bireyin hem sosyal hayatını hem de sağlığını etkiler.

Sosyal yönden ağız kokusu bireyin psikolojisini de doğrudan sarsar. Kişinin kendine olan güvenini etkiler. Bulaşıcı ya da tedavisi mümkün olmayan bir rahatsızlık değildir.

Diş çürükleri ve diş eti rahatsızlıkları, ağız hijyeninin tam olarak sağlanmaması, açlık, ağız kuruluğu, alkol ve sigara kullanımı başta olmak üzere şeker hastalığı, böbrek-karaciğer yetmezliği, metabolizma bozuklukları, sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlar, bazı ilaçların uzun süre kullanımı ağız kokusuna sebep olabilir.

Sabah uyandığımızda ilk hissedilen ağız kokusu mide öz suyunun ve açlığa bağlı olarak oluşan ağız kokusu bir hastalık değildir. Birkaç saat içerisinde geçecektir.

Ağız kokusunu engellemek için diş tedavisi ve diğer patolojik nedenlerin tedavisine önem vermeniz gerekmektedir. Ağız kuruluğunu önlemek için bol su içebilirsiniz. Tükürü

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
Şahane bir yorum yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *