Porselen Kaplama Diş Nedir?

Porselen Kaplama Diş Nedir?

Porselen kaplama nedir?

Dolgu ile restore edilemeyecek kadar büyük çürük ya da kırık onucu aşırı madde kaybı olan dişlerde gerekli uygulamalar yapıldıktan sonra (çürüğün temizlenmesi, post-kor uygulaması vb.) dişin bir miktar küçültülerek üzerine yerleştirilen restoratif materyaldir.

Porselen kaplamalar nelerdir?

Metal destekli porselen kaplamalar:
Porselenin altına metal alaşım yerleştirilerek yapılır. Metal ışığı yansıtmadığı için mat ve tam estetik olmayan bir görüntü oluşur. Ayrıca dişeti hizasında koyurenkte bir hat oluşur. Metal alerjik reaksiyon gösterebilir. Diş dokusuna uygundur ve daynıklılığı son derece fazladır.

Zirkonyum destekli porselen kaplamalar:
Alt yapı olarak beyaz renkli zirkonyumun kullanıldığı, ışığı tam yansıtmasından dolayı son derece estetik kaplamalardır. Alerjik reaksiyon göstermez.

Full porselen kaplamalar:
Güçlendirilmiş porselenden yapılan, alt yapısında metal ya da başka herhangi bir madde kullanılmayan kaplamalardır. Doğal dişe en yakın estetik görüntüye sahiptirler. Ancak maliyetleri diğer kaplama türlerine oranla fazladır.

Porselen laminalar:
Dişlerin ön yüzeyinden minimum düzeyde aşındırma yapılarak dişe yapıştırılan ince bir tabaka porselendir. Işık geçirgenliği doğal dişe oldukça yakındır, dolayısıyla son derece estetiktir.

Porselen kaplama diş kimlere yapılabilir?

-Herhangi bir nedenle bir veya birkaç dişini kaybetmiş kişilere,
-Kırılmış, renklenmiş, şekil bozukluğu olan dişlere,
-Ortodontik tedavi uygulanamayan veya istemeyen bireylere,
-Yeterli diş desteğinin olmadığı büyük dolgulu dişlerde,
-İmplantın üst yapısı olarak uygulanabilir.

Porselen kron-köprü kaplamaların tedavi aşamaları nedir?

Muayene yapıldıktan ve planlama tamamlandıktan sonra kaplama yapılacak dişlerde gerekli işlemler yapılır (çürük temizleme, kanal tedavisi, post-kor uygulaması vb.). Daha sonra diş veya dişler belirli oranlarda kesilerek küçültülür. Ölçü alınıp labaratuvara gönderildikten sonra, prova için alt yapı beklenir. Altyapısının provası yapıldıktan sonra estetik prova (dentin prova) aşamasına geçilerek ten ve yüz yapısıyla uyumlu renk seçimi yapılır. Son prova aşamasından sonra istenilen sonuç elde edildiğinde yapıştırma işlemi yapılır.

Porselen kaplamaların ömrü ne kadardır?

Porselen kaplamalar ağız bakımına ve yapımı sırasında gerekli prosedürlere uygulanmasına bağlı olarak 10 yıl kadar sorunsuz olarak kullanılabilmektedir.

Porselen kaplamalarımı temizlememe gerek var mı?

Protezlerin gerçek dişler kadar bakıma ihtiyacı olmadığı düşünülse de, ağız ve diş sağlığına daha az dikkat edileceği anlamına gelmez. Üstelik protez yüzeyi dişin mine tabakasından daha tutucudur ve daha fazla plak birikmesine neden olur.

Porselen kaplama diş bakımı nasıl yapılmalıdır?

Ağız bakımına önem verilmesi kaplamaların ömrünü mutlak ki uzatacaktır. Bu yüzden günde en az 2 kere dişler fırçalanıp, diş ipi veya arayüz fırçası kullanılmalıdır. Köprü protezi olanlarda gövde altları çok iyi temizlenmeli. Sert yiyecek ve nesneler ısırılmamasına dikkat edilmelidir. Rutin diş hekimi kontollerine mutlaka gidilmelidir.

 

online RANDEVUNUZU
HEMEN OLUŞTURUN