İmplant Üstü Protezler

İmplant Üstü Protezler

İmplant üzerine hangi tip protezler yapılabilir?

İmplant destekli protezler sabit ve hareketli olmak üzere iki kısımdan oluşur.
Tam dişsiz ağızlarda kemik kaybına bağlı çok sayıda implant yerleştirilerek sabit protez planlamasının mümkün olmadığı durumlarda veya maddi sebeplerle yeterli sayıda implant uygulanamıyorsa, kullanılan hareketli protezlerin tutuculuğu yeterli değilse “implant destekli hareketli protezler” kullanılır. Barlı protezler ve ball ataşmanlı protezler olmak üzere iki çeşittir.
Barlı protezler: Çene kemiğine iki veya daha fazla implant yerleştirilir,implantların üzerlerine çene kemiğinin konturu ile uyumlu olacak şeklilde ince metal ‘bar’ yerleştirlir.Bu metal barlar aracılığı ile çene kemiğinden destek alan hareketli protezlerin tutculuğu artar ve daha iyi bir çiğneme fonksiyonu sağlar.
Ball ataşmanlı protezler: Çene kemiğine yerleştirilen en az iki adet implantın üzerlerine ucu metal, küre-top şeklinde ball ataşman abutment takılır ve ball ataşmanın karşılığı olarak protezin içerisine ball ataşmanın (erkek parça) gireceği yuva (dişi parçalar) yerleştirilir. Protez ağıza takıldığında iki parça birleşerek protezin tutuculuğunu arttırılır.
İmplant destekli sabit protezler bir veya daha fazla diş eksikliklerinde ve tam diş eksikliklerinde çok sayıda implant yerleştirilmesi planlanıyorsa çene kemiğine yerleştirilen implantlardan destek alınarak yapılan protezlerdir. Tek diş eksikliklerinde uygulanabildiği gibi birden fazla diş eksikliğinde de uygulanabilir. Özellikle arka bölgede diş olmadığı durumlarda implant destekli köprüler kullanılabilir.

İmplant üstü kron ve köprüler nerelerde kullanılır?

Birden fazla diş eksikliği varsa implant destekli köprü kullanılabilir. Doğal dişler ve çevre dişeti dokuları sağlıklıysa, implant doğal dişin yanına yerleştirilebilir. İmplantların yerleştirilebileceği ve desteklenebileceği yeterli kemik yoksa, asıl implant işleminden önce destek kemik dokusu oluşturulmalıdır.

İmplant üstü kron ve köprülerin yapım aşamaları nelerdir?

İlk basamak iyileşme başlığının çıkarılıp yerine daimi abutment yerleştirilmesidir. Ağzınızın modelinin oluşturulabilmesi için ölçü alınır.
 Daha sonra porselen köprüyü destekleyecek olan metal altyapının provası yapılır. Metal altyapı uygun ise, porselen üst yapı laboratuvarda hazırlanır. Sonra ağız içinde prova edilerek istenen şekil, boyut ve renk oluşturularak, köprü vidalanır ya da yapıştırılır.

İmplant destekli protezin avantajları nelerdir?

Klasik proteze göre implant üstü protezler çok daha hareketsizdir. Konuşurken daha rahat edersiniz ve protezinizin bollaşma ya da ağzınızdan çıkması gibi durumlardan dolayı endişe etmenize gerek kalmaz. Üst çenenizde bir implant destekli proteziniz mevcutsa, klasik proteze göre daha doğal hissedersiniz, çünkü implant destekli protez üst damağınızı örtmeyecek şekilde hazırlanır.

İmplant destekli protezlerin bakımı nasıl yapılır?

Protez günde en az iki kez çıkarılarak temizlenmelidir. Aynı zamanda implant çevresi ve ataşmanlar da dikkatlice temizlenmelidir. 
İmplant yapıldıktan sonraki ilk bir yıl içerisinde, her üç ayda bir diş hekimi temizlik ve kontroller için ziyaret edilmelidir. Protez sabit olsa da çiğneme esnasında hafifçe kayabilir. Bu hareket nedeni ile protez dişetlerine sürtünerek hassas noktaların oluşmasına neden olabilir. Bu ziyaretlerde dişetleriniz ve aynı zamanda kapanışınız kontrol edilir.
 Barlı protez üzerindeki klips ya da diğer ataşmanlar genellikle her 6-12 ayda bir değiştirilir, çünkü plastikten yapılırlar ve sürekli olarak kullanıldıklarından yıpranırlar.

İmplant destekli kron ve köprülerin bakımı nasıl yapılır?

Köprü ile dişeti arasında kalan bölgeyi diş hekiminizin önerdiği şekilde temizlemelisiniz. Bu tip temizlik için özel olan bir diş ipi ya da küçük diş arası fırçası kullanılabilir. İlk yıl içinde her 3-4 ayda bir diş taşı temizliği ve kontrol için diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz.

İmplant üzerine protez planlaması nasıl yapılır?

Her hasta için implant üzerine yapılacak protez planlaması da farklılık gösterir. Ağızda var olan diş sayısı, kemik miktarının yeterli olup olmaması ve kemiğin kalitesi, hastanın yaşı, ekonomik durumu gibi etkenlere bağlı olarak implant üzerine yapılacak protez planlaması farklılık gösterir.

İmplant üzerine yapılan protezler takılıp çıkarılacak mı?

Uygun olan her vakada sabit protezler tercih edilir. Ancak bazı vakalarda yeterli sayıda implant uygulamak mümkün değilse 2-4 adet arasında implant desteği ile hareketli protezlerin tutuculuğu artırılabilir.

 

online RANDEVUNUZU
HEMEN OLUŞTURUN