İmplant Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İmplant Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İmplant tedavisi, Bağdat Caddesi’nde yer alan DentSuadiye Diş Kliniği’nde protez uzmanı İlker Arslan tarafından başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

İmplant herkese uygulanabilir mi?

Uygulamanın yapılacağı çene kemiği yeterli yoğunluğa sahipse implant yapmak mümkündür. Yeterli olmadığı durumlarda yapay kemik kullanılmaktadır. Bunun dışında yaraların iyileşmesini engelleyen biyolojik durumlar (Hemofili gibi) görüldüğünde implant uygulaması yapılmamakta. Titanyumdan yapılan yapay köklerin çene kemiğine vidalanması esasına dayandığı için, yeterli alana sahip olmayan hastalara, kemik gelişimini tamamlamamış bireylere (18 yaş altı) implant uygulaması yapılmamaktadır.

İmplant uygulamasında acı hissedilir mi?

İmplant tedavisi anestesiz altında yapıldığı için, uygulama sırasında hasta acı hissetmez. Uygulamadan sonra oluşabilecek ağrılar için doğru ağrı kesiciler kullanılabilir. İmplant uygulamasının iyileşme süreci ortalama 1-3 ay arasıdır. Bu süre dolana kadar hastaya geçici protez takılır.

Tedavi süreci ne zaman tamamlanır?

Bu süreç hastanın durumuna ve yapılan işlemlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Uygulama 30 dk.dan 2 saate kadar sürebilmektedir.

İmplant temizliği önemli midir?

Elbette implant yahut kişinin kendi dişleri de olsa, ağız ve diş bakımı herkes için çok önemlidir. İmplant gibi yabancı maddelerle yapılan tedavilerde ise bakım ve temizliğe çok daha önem verilmelidir.

Kalıcı protez implantlara nasıl takılır?

İmplant uygulaması sürecinde kullanılacak protezlerin takılması, tamamen protezin şekline ve özelliklerine bağlıdır. Kalıcı protezler, porselen protezlere sabitlenerek takılabileceği gibi, bazen hastanın takıp çıkartabileceği damak protezleri olarak da işlem yapmak mümkündür.

 

İmplant tedavisi ile doğal ve estetik bir görünüm elde etmek mümkün mü?

Özellikle ön grup dişlere yapılan porselen implant uygulaması, doğal ve estetik bir görünüm elde etmeyi sağlamakta. Azı dişleri ise besinleri öğütmekle görevli olduğu için, dayanıklı olması daha önemlidir.

 

Yan etkileri nelerdir?

Esasında implant tedavisinin yan etkileri bulunmamakla beraber, uygulamayı yapacak olan doktorun uzmanlığı ve kliniğin hijyenik olması çok önemlidir. Kötü koşullarda işinin ehli olmayan kişiler tarafından yapılacak çalışmalar, bir çok yan etkiye ve başka sağlık sorunlarına sebep olabilir. Bu çalışma, mümkün olduğunca az sayıda implant kullanarak en iyi sonuca ulaşabilmeyi gerektirmektedir. Fazla sayıda implant, çene kemiğinin direncini düşürebilir, hastayı gereksiz yere yorar ve başarı oranını azaltabilir.

 

İmplant pahalı bir yöntem midir?

İlk başta pahalı bir uygulama gibi gözükse de, implant tedavisinin ömrü ve sağladığı avantajlara bakıldığında fazla maliyetli bir uygulama olmadığı ortadadır. Normal porselen diş yapımlarında ileri aşamalarda bazı sorunlar yaşanabilir. Ancak implant tedavisi ile, ağız ve diş sağlığı için gerekli bakımın da yapılması kaydıyla, ömür boyu kullanabileceğiniz kaliteli dişlere sahip olabilirsiniz.

 

İmplantın ömrü ne kadardır?

Bu süreyi belirleyecek etkenleri, uygulamayı yapan doktorun tecrübesi, ağız sağlığına verilen önem, diş eti hastalıkları ve sigara şeklinde sıralayabiliriz.

 

 

online RANDEVUNUZU
HEMEN OLUŞTURUN