Hamile Bayanlarda Diş Bakımı

Hamile Bayanlarda Diş Bakımı

Ağız ve diş sağlığının devamlılığını sağlamak için ömür boyu etkili ve yeterli ağız bakımı gerekmektedir. Ancak kadınlarda diş bakımı, hamilelik, emzirme, mensturasyon, menapoz gibi dönemlerde daha özenli olmalıdır.

Hamilelik sırasında bebeğin ihtiyaç duyduğu kalsiyumu anneden alarak, annenin dişlerinin çabuk çürüyeceği ve dolayısıyla “Her hamilelikte bir diş kaybedilir” düşüncesi tamamen yanlış bir algıdır. Hamilelik sırasında annenin dişinde kalsiyum azaldığına dair bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır.

İyi bir beslenme ve yeterli ağız bakımı sağlandığında, hamilelik döneminde, normal dönemden farklı bir diş rahatsızlığı ile karşılaşılmamaktadır.

Hamilelikte ağız ve diş sağlığı için:

– Kurutulmuş meyve ve karamel gibi yapışkan şekerli gıdalardan kaçınılmalı,
– A, C, D vitaminleri, fosfor ve kalsiyum bakımından zengin, meyve, sebze, tahıl, süt ve mandıra ürünleri ile et, balık, yumurta dengeli olarak tüketilmelidir.
– Mümkün olduğunca yemek aralarında şeker alınmamalıdır.

Hamilelik sırasında ekstra bir ağız bakımı gerekir mi?

– Günlük ağız ve diş bakımı rutin olarak devam etmelidir.
– Hamilelik öncesinde ağız muayenesine giderek ağız optimum ağız hijyenine kavuşulmalı ve bu durumu korumak alışkanlık haline gelmelidir.
– Günde en az iki kere diş ipi ve fırça ile etkili diş bakımı yapılmalı, plak birikmesine engel olunmalı.
– Hamilelik sırasında yaşanan hormon artışı, ağız mukozasının dış etkenlere, özellikle bakteri plaklarına karşı daha hassas olmasına neden olur.

 

Bebeğin diş sağlığı için alınabilecek önlemler var mıdır?

Bebeğin diş gelişimi anne karnında başlar. Bu dönemde anne hem kendi sağlığı hem de bebeğinin diş gelişimi için dengeli beslenmeye dikkat etmelidir. Diş sağlığı için protein,A vitamini (et, süt, yumurta, sarı sebze ve meyveler) C vitamini (narenciye, domates, çilek), D vitamini (et, süt, yumurta, balık) ve kalsiyum (süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler) dan zengin gıdaların yeterince alınması gerekir. Bunun yanı sıra bilinçsiz ilaç kullanımından kaçınılmalıdır. Kullanılan ilaçlar bebeğin diş sağlığının yanı sıra genel vücut gelişimini de olumsuz yönde etkileyebilecektir. Bebeğin diş sağlığı konusunda bilgili olmak,çocuğunuzun ömür boyu sağlıklı dişlere sahip olmasında ilk basamaktır.

 

 

online RANDEVUNUZU
HEMEN OLUŞTURUN