Gülümseme Tasarımı (ideal)

Gülümseme Tasarımı (ideal)

Günümüz insan ilişkilerinde ilk izlenimin önemi su götürmez bir gerçek. İlk izlenimde özellikle dış görünüş, dolayısıyla da iyi bir gülümseme, toplum içindeki konumunuzu ve iyi bir intiba bırakmanızı etkileyen en önemli unsurlardan biridir. İyi bir gülüş, hem çevremizdeki insanların bizim hakkımızda daha olumlu düşünmesini, hem de kendimize olan güvenimizin yüksek olmasını sağlıyor. Yapılan araştırmalara göre, bireyler konuşma esnasında karşısındaki insanın gözlerden sonra en çok ağız ve dişlerine odaklanmakta.Hal böyleyken, göze hoş görünmeyen bir gülümseme, insanlar üzerinde olumsuz bir etki yaratırken, güzel bir gülümseme de çevrenizdeki insanları olumlu etkileyecektir.

Peki bireyler için güzel gülümseme nasıl olmalı?

Yüzün tamamıyla uyum içinde, göze hoş gelen ve doğallığı hissedilir bir gülümseme, en ideal gülümsemedir. İşte Gülümseme Tasarımı, bu uyumun söz konusu olmadığı durumlarda devreye girmektedir.

İdeal bir gülümsemeye sahip olabilmek için öncelikle eksikler giderilmelidir. Diş etlerinin sağlıklı bir görünüme kavuşması, diş renginin açılması, eksik dişlerin tamamlanması, deforme olmuş, çarpık dişlerin düzeltilmesi, gülümseme tasarımının temelini oluşturmaktadır.

Bunların dışında ideal gülümsemeyi etkileyen faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Yüz Şekli

Aslında ön görülen, yüz şeklinin dişlerin sahip olduğu formla uyumlu olmasıdır. Ancak istisnai durumlarda yapılan küçük değişiklikler daha iyi bir sonuç verebiliyor.

Cinsiyet

Kadın ve erkeğin anatomik farklılıkları, gülümseme tasarımında da dikkate alınmaktadır. Erkekler daha keskin ve düz hatlara sahipken, kadınlar daha oval gülümseme hattına sahiptir. Ön taraftaki iki diş, çoğunlukla kadınlarda daha uzundur.

 

Yaş

Yaşa bağlı olarak diş renklerinde solma, diş boyunda kısalma, diş etlerinde çekilmeler görülmektedir.

 

Dudaklar

Yaşa bağlı olarak üst dudaklar aşağı doğru sarkar. Bu da, üst dişlerin daha az görünmesine sebep olmaktadır. Dudakların uzun, kalın, ince ya da kısa olmasına göre dişler yeniden düzenlenmelidir.

 

 

Gülümseme Tasarımı, Bağdat Caddesi’nde yer alan Dentsuadiye Diş Kliniği’nde, protez uzmanı Dr. İlker Arslan ve ekip arkadaşları tarafından başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

 

online RANDEVUNUZU
HEMEN OLUŞTURUN