RAMAZAN AYINDA AĞIZ VE DİŞ BAKIMI

RAMAZAN AYINDA AĞIZ VE DİŞ BAKIMI

Her ne kadar ramazan bayramına farklı anlamlar yüklüyor olsak da torbalar dolusu bayram şekerleri düşlemeyen çocuk, taze ev baklavası için iştah kabartmayan yetişkin yoktur. Bu açıdan ramazan bayramı sadece çocuklar için değil aynı zamanda yetişkinler için de şeker bayramıdır. Fakat bu “şeker” dikkat edilmez ise “acı” sonuçlar doğurabilir, özellikle de bir aylık açlık sonrası açılan iştahlarda. Şeker tüketiminin diş çürüklerine sebep olduğu basitçe herkes tarafından bilinen bir bilgidir.

Diş çürüğüne sebep olan şey, ağzımız da az ya da çok sayıda fakat sürekli bulunan bazı tür bakterilerin kendi beslenmeleri sonucu ürettikleri asit ve buna bağlı dişin dış yüzeyinden başlayan “deformasyon” denilen madde kayıplarıdır. O halde diş çürüklerinden sakınırken amaç kendi iştahımıza hizmet ederken, dişlerimizi çürüten bakterileri de beslememektir.

Çürüğe sebep olan besinler sadece adı şeker olanlar değildir. Kültürümüze yerleşmiş çeşit çeşit tatlılar ve benzeri karbonhidratlı yiyecekler bize diş çürükleri olarak geri dönebilir. Bu tarz besinlerden ne kadar da kaçınmak istesek de bayram ziyaretlerinde bir takım kültürel sebeplerle tatlı ve şeker ikramlarını geriye çevirmiyoruz. Sonuçta tek çaremiz ağız hijyenine daha çok özen göstermek kalıyor. Diş çürük oluşumunun başlaması için ağız içinde bakterilerin belirli bir zaman içinde çoğalması, bakteri plağının olgunlaşması gerekir. Bu açıdan günde iki kez etkin bir şekilde diş fırçalamak ve sonrasında diş ipi kullanımı bize büyük ölçüde yarar sağlar.

Bayramda diş ipi kullanmayı ihmal etmeyin!

Diş fırçalayamazsanız diş dostu sakız çiğneyin!

 

ROTTERDAM PLANING

January 2017

Dr. Arslan moving to rotterdam 1
Dr. Arslan moving to rotterdam 2
Dr. Arslan moving to rotterdam 3