Dolgun Gözüken Dudaklar

Dolgun Gözüken Dudaklar

Dudakları dolgun göstermek için dudaklara estetik uygulamalar yapılmakta. Bu konuda dişlere ne tür bir müdahale yapılarak dudaklar dolgun gösterilebilir?

Estetik gereksinimlerin giderek artması Diş hekimliğini sadece ağrıyan dişleri tedavi eden bir meslek dalı olmaktan çıkarmış sosyal hayatı direk olarak etkileyen güzel ve güvenli bir gülüşün elde edilmesini sağlayan bir meslek dalı haline getirmiştir. Güzel bir gülümsemeyi izlemenin verdiği haz başkadır. Dişlerine yapılacak müdahalelerle direk olarak dudaklarda dolgun bir görünüm elde etmek mümkün değildir. Bununla beraber dişler üzerinde çok az ve genellikle hiç bir aşındırma yapmadan uygulanan lamina venerler ile dişler daha estetik bir görünüme sahip olurken, dişlerin görünürlüğünün artması dudaklarında daha hacimli görünmesine sebep olacaktır. Özellikle halk arasında tavşan diş olarak da bilinen ön iki dişin diğer dişlerden uzun olarak yapılması bayanlarda daha çekici bir gülümsemenin elde edilmesini sağlayacaktır. Genellikle bayanlarda ön iki diş diğerlerine göre daha uzundur. Bunlar ilk süren dişlerdir ve aşınmaya en fazla uğrayan dişlerdir buda zaman içinde dişlerin boylarının kısalmasına sebep olmaktadır. Ancak yaşam süresinin uzaması orta yas ve yaslılık sürelerinin yaslarının artması estetik uygulamaları zorunlu kılmaktadır. Ön iki dişin daha uzun yapılması bayanlara daha genç dinamik ve çekici bir gülümseme elde etmemizi sağlayacaktır.

Bu uygulama diş sağlığına zarar verir mi?

Porselen lamineler yapılan porselen protezler arasında diş dokusuna en az müdahale gerektiren uygulamalardır. Çoğunlukla dişlerde hiç bir müdahale yapılmadan rahatlıkla uygulanabilmektedir. Bu restorasyonlar estetik uygulamalardır. Dişler üzerine yapılan bu uygulamalar yüzün bütününü ve özellikle dudakları ilgilendiren estetik bir çalışmayı da zorunlu kılmaktadır. Dişler dudaklar tarafından bir çerçeve gibi çevrelenmektedir. Ön grup dişlere uygulayacağımız restorasyonlarda dudakların dolgun, ince veya asimetrik olmaları dişlerde yapılacak oynamalarla düzeltile bilmektedir.

İleride bu görüntüden sıkılanlar eski hallerine dönebilir mi?

Yapılan restorasyonlar dişler üzerine porselenlerin yapıştırılmasıyla yapılabileceği gibi kompozit dediğimiz beyaz dolgu materyalleri ile de yapılabilir. Porselen laminalar dişler üzerine yapıştırıldıklarından dolayı sökülmeleri zordur bununla beraber kompozit laminalar rahatlıkla sökülebilir.

Kaç yaşından itibaren bu uygulamalar yapılabilir? Eski haline dönmek için bir yas sınırı var mıdır?

Çene gelişimini tamamlamış bireylerde 16 yaşından sonra rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Bunu hangi SES daha çok talep ediyor? Kaç yaşlarda talep daha fazladır?

Aslında sadece bayanlar değil erkeklerde bu tür restorasyonları yoğun olarak talep etmektedirler. Eğri, çapraşık, düzensiz, renk bozukluları, şekil bozuklukları aralarında aralıklar olan dişlere sahip herkes bu tür restorasyonları tercih etmektedir. Ortodontik tedavinin görevi sadece şekil değil aynı zamanda diş renklerinin de değişebilmesi bu tür protezlerin en önemli avantajlarıdır.

Kimler bu uygulamayı yaptıramaz, Neden?

Hemen hemen herkes bu tür tedavileri rahatlıkla yaptırabilir.

Burundaki eğrilik düzeltilirken estetik de yapılması gibi, dişteki çarpıklığı düzeltirken hafif de tavşan dişi (ya da bu işin adı her ne ise) yapılabilir mi? Aynı anda yapılsa (ya da aynı tedavi protokolü içinde) hasta bütçe ve zamandan tasarruf eder mi?

Hastamızın istekleri ve bizim ön gördüğümüz şekilde dişler dudaklar ve yüzün tümü beraber değerlendirilerek yüz için en uygun ve doğal diş şekilleri yapılmaktadır. Burada diş etleri ve dudaklardaki asimetriler de bu tür restorasyonlar yapılırken rahatlıkla düzeltilebilmektedir.

Uygulama nasıl yapılıyor, ne kadar sürüyor?

Lamina uygulamaları da öncellikle hastamızın fotoğrafları ve ağızdan alınan ölçülerden elde edilen modeller üzerinde çalışmalar yapılarak protezin son hali mum materyalinden hazırlanarak hasta dişleri üzerinde deneniyor ve hasta ile beraber gerekli düzeltmeler yapılıyor. Daha sonra bilgisayar ortamına aktarılan bu verilerle dişler cad cam dediğimiz bilgisayarlı freze cihazları ile tamamen bilgisayar destekli olarak hazırlanmaktadır. Bu tür provaların yapılması hastanın son protez görüntüsü hakkında daha protez bitmeden fikir sahibi olmasını sağlayacaktır.

Ağrılı, dinlenmek gereken bir işlem midir? Hemen sosyal hayata devam edilebilir mi?

Hastamızın sosyal hayatında hiç bir değişiklik olmamaktadır. Hastamız kliniğimizden hiç bir zaman dişsiz olarak ayrılmamaktadır. Ağrı ise nerdeyse hiç hissedilmemektedir.

Yapıldıktan sonra nelere dikkat etmek gerekir?

Diğer dişlerine göstereceği özeni bu dişlerine göstermeleri yeterli olacaktır.

 

online RANDEVUNUZU
HEMEN OLUŞTURUN