Ağız Kokusu, Oruç ve Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları

Ağız Kokusu, Oruç ve Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları

Ağız kokusu, günlük hayatta insan ilişkilerini olumsuz etkileyen önemli bir unsurdur. Kötü görünümlü dişlerimiz olduğunda nasıl ki gülümsemekten kaçınıyoruz, kötü nefes kokusu olduğunda da konuşmaktan kaçınabiliriz. Bu da özgüven açısından olumsuz etkilere sebep olmaktadır.

Kötü ağız bakımı, yaygın diş çürükleri, ağız ülserasyonları, bademcik iltihapları, sindirim sistemi rahatsızlıkları, şeker hastalığı gibi bir çok etken ağız kokusuna sebep olabilmektedir.

Ayrıca ağız kokusu, oruç tutarken de sık karşılaştığımız bir durumdur. Solunum yolu enfeksiyonları, diş ve dişeti rahatsızlıkları, mide problemleri, böbrek ve karaciğer yetmezliği gibi ciddi hastalıkların ağız kokusuna neden olabileceği gibi, Ramazan ayında açlık ve susuzluğua bağlı olarak da ağız kokusu sorunu ortaya çıkabilmektedir. Fakat, ağız ve nefes kokusunu önlemek mümkündür.

İftar ve sahur arasında çok fazla çay, kahve, tatlı tüketilmemeli.

Oruçlu olduğumuz günlerde, yeme içme fonksiyonları azaldığından dolayı tükrük bezlerinin ürettiği salgı ve tükürüğün yıkama kapasitesi azalmaktadır. Bu da bakterilerin ve çürüğün oluşma riskini artırmaktadır. Tatlı, çay, kahve tüketiminin de diğer aylara göre artmış olması da, bakteri artışına ve ağız kokusuna neden olmaktadır.

İftar ve Sahurdan sonra muhakkak dişlerinizi fırçalayın

Ramazanda dişler fırçalanmazsa, sahurdan iftara kadar geçen süre içerisinde bakteriler ağız içine kolayca yayılır ve hızlıca ürerler. Bu da ağız kokusuna neden olmaktadır. Ayrıca ağızdaki asit oranı artacağı için, çürümelere ve başka birçok hastalığa davet çıkabilir.

 

Tuzlu su ile gargara yapın!

Dişler fırçalanırken, dil yüzeyi ve diş eti bölgeleri de fırça ile iyice temizlenmelidir. Ayrıca oruç tutanların ağız antiseptiği kullanmaları, yoksa onun yerine tuzlu su ile gargara yapmaları tavsiye edilmektedir.

 

Asit ve karbonat içeren yiyeceklerden uzak durun

Diş çürüklerinden ve ağız kokusundan kaçınmak için ramazan boyunca karbonhidrat ve asit içeren gıdalar tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Sahurda daha çok peynir, süt gibi kalsiyumu yüksek yiyeceklerle meyve ve sebze tüketmeye dikkat edin.

 

 

online RANDEVUNUZU
HEMEN OLUŞTURUN