10 Adımda Şekeri Nasıl Bırakırsınız?

10 Adımda Şekeri Nasıl Bırakırsınız?

Şekerin zararları saymakla bitmez, çok ciddi sağlık risklerine yol açabilen şekerden olabildiğince uzak durmalısınız.
Tüketilen bir çok gıda bile yüksek oranlarda şeker ihtiva ederken çoğu kişi istese de şekerden uzak duramıyor. Peki şekeri kolayca bırakmanın bir yolu var mı?

İşte 10 adımda şekeri bırakmanın yolları:

Şekeri tanıyın

İster yapay isterse doğal gıda olsun şeker yediğiniz hemen her şeyde bulunuyor. Bu nedenle satın aldığınız her şeyin etiketini okuyun. Etiketlerdeki maddelerin sonu ..oz (..ose) ile bitiyorsa bu şeker demektir. Şurup ya da meyve suyu konsantresi de şeker içerir.

Doğal yazan etiketlere de inanmayın

Bal, sabır otu, akçaağaç şurubu, hindistan cevizi şurubu gibi içeceklerin hepsi doğaldır. Fakat bunlar da şekerin bir başka versiyonudur. Unutmayın ki şeker orjinal olarak şeker kamışından üretilen doğal bir üründür.

Çöpe atın

Başlayacağınız ilk yer mutfak dolabınızdır. İşlenmiş soslar, bisküviler, kurabiyeler, reçeller ve çikolatalarla dolu olan kavanozlarınızı çöpe atın. Konsantre meyve suyundan yapılmış içecekler, tatlandırılmış yoğurtlar, dondurma ve işlenmiş gıdalarda da bol miktarda şeker bulunuyor.

İştahınızı kontrol edin

Zaman zaman çoğumuzun canı tatlı bir şeyler yemek ister. Tarçın yemenin ve protein alımını artırmanın yanı sıra, iştahınızla mücadele etmenin yolu ödül olarak neyi gördüğünüzdür. Yiyecekler duygusal olmamalı. Uzun bir iş gününün ardından ödülünüz bir dondurma olmamalı. Bunun yerine daha sağlıklı atıştırmalıkları düşünün.

Kuruyemiş yiyin

Daha fazla protein yemek şeker isteğinizle başetmenize yardımcı olur. Kabuklu kuru yemişler sayesinde bolca protein alabilirsiniz.

Fast-foodu bırakın

Öğlen yemeklerinde dışarıda fast-food yemek yerine evinizden götürdüğünüz veya iş yerinizde yaptığınız yiyecekleri tüketin. Bunları yapamıyorsanız dışarıda çorba ve sağlıklı bir salata yiyebilirsiniz.

Sağlıklı tuzağına düşmeyin

Meyve suları çok az miktarda lifli posa içerirken bol miktarda şeker bulunduruyor. Ayrıca granola (tahıl, kuru meyveler, süt veya yoğurtla hazırlanabilen bir kahvaltı çeşidi), aşırı meyve tüketimi, tatlandırılmış az yağlı ürünler de şeker içerir.

Sevdiğiniz insanlara da şekeri anlatın

Şekerle kişisel savaşı kazanmak istiyorsanız ailenizin ve arkadaşlarınızın da sizin tarafınızda olması gerekiyor. Onlara niçin şekeri bırakmayı seçtiğinizi ve yeni yaşam tarzınızı kabul etmeleri gerektiğini anlatın.

Hata insana mahsustur

Şekerle savaşırken bazı günler yenilgiye uğrayabilirsiniz. Şekerli bir atıştırmalık ya da içecek tüketmek dünyanın sonu değildir, ertesi gün şekerle mücadelenize yeniden başlayın.

Stok yapın

Kuruyemişleri, tam yağlı sade yoğurt, taze sebzeler, tarçın, organik yağsız et ve balığı evinizde stok yapın. Kaliteli zeytinyağı, hindistan cevizi yağı kullanın.

 

online RANDEVUNUZU
HEMEN OLUŞTURUN